Roavina

Sanat ve kültür mekanı · Berlin

Berliner Ensemble

Deniz Arel tarafından incelendi · Roavina Seyahat Editörü

Fotoğraf

Berliner Ensemble fotoğrafı
Fotoğraf · Geoprofi Lars · CC BY-SA 4.0
Bugün
Saatler kaydedilmedi
Ziyaret süresi
1 saat
Erişilebilirlik
Kaydedilmemiş
Fiyat
Kaydedilmemiş
Konum
Yüksek
Sıra
18,023 arasında 771 sıralaması

Yer bilgileri ve kaynaklar

Burası bir Tiyatro. 1949 yılında kuruldu.

Resmî web sitesi
berliner-ensemble.de Wikidata · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi
Telefon
+493028408153 OpenStreetMap · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi
Adres
Bertolt-Brecht-Platz, 1, 10117, Berlin, DE OpenStreetMap · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi
Tekerlekli sandalye erişimi
Kısıtlı OpenStreetMap · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi
Yer türü
Tiyatro OpenStreetMap · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi
Kuruluş tarihi
1949 Wikidata · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi
Vikipedi maddesi
Berliner Ensemble Wikipedia · 2026-09-09 tarihinde kontrol edildi

Berliner Ensemble Hakkında

Berliner Ensemble, Almanya'nın Berlin şehrinde yer alan önemli bir tiyatro şirketi ve mekanıdır. 1949 yılında Bertolt Brecht ve Helene Weigel tarafından kurulan bu kurum, destansı tiyatro ve siyasi açıdan angaje performansa adanmış bir kurum olarak önemli kültürel ağırlığa sahiptir. Tiyatro, Mitte bölgesinde Bertolt-Brecht-Platz'ta tarihsel bir binada yer almaktadır. Mirası, Brecht'in alijenasyon efektleri ve yanılsamasız sahne teorileri gibi tiyatro yeniliklerinden ayrılmazdır. Ensemble, çağdaş ve klasik dramatik eserleri kapsayan prodüksiyonlar sahnelemektedir. Berliner Ensemble ayrıca bir Berlin turunda zaman kazanmaktadır çünkü Kesin prodüksiyon kimliği pois.city_place_id aracılığıyla atanmıştır; depolanan prodüksiyon adı ve koordinatları yaklaştırılmaksızın kopyalanmıştır. Değeri, durağın çevre sokaklara ve yakındaki diğer sıralanmış mekanlarla karşılaştırıldığında daha net hale gelmektedir.

2026-08-26 kontrol edildi

İçinde ne var

Berliner Ensemble, birden fazla performans alanı içeren önemli bir tiyatro binasında faaliyet göstermektedir. Ana salon, büyük yapımlar için birincil mekanı sağlamaktadır. Ek performans alanları daha küçük ölçekli eserler ve deneysel programlamayı barındırmaktadır. Bina tiyatro operasyonları için gerekli sahne arkası tesisleri, prova odaları ve idari ofisleri içermektedir. Ziyaretçi tesisleri foyer alanlarını ve bir tiyatro ile ilgili kitapçıyı içermektedir. Mimarlık, şirketin belirli sahne gereksinimleri için uyarlanmış 20. yüzyılın ortasındaki tiyatro tasarımını yansıtmaktadır. Tiyatronun kuruluş dönemine ilişkin tarihsel materyaller ve belgeler arşiv veya sergi bağlamlarında mevcut olabilmektedir.

2026-08-26 kontrol edildi

Ne kadar zaman harcamalı

Berliner Ensemble için operatör tarafından onaylanmış saatler ve fiyatlar inceleme beklemede kaydedilmemiştir. Bu Berlin ziyaretini planlarken nasıl uzun detayları geçici olarak değerlendirin. Seyahat tarihi için operatörün kendi sitesini bir takvim, ücret veya kapatılma bildirimi olmadan kontrol edin. Mevcut koşullar plandan farklıysa ziyareti aynı bölgede hareket ettirebilecek kadar esneklik tutun. Bu rehber, mekan kategorisinden, yakındaki cazibe merkezlerinden veya bir toplayıcıdan pratik gerçekleri çıkarmaz.

2026-08-26 kontrol edildi

Sezon ve kalabalıklar

Berliner Ensemble, tipik olarak sonbahardan bahar sonuna kadar çalışan ve azaltılmış yaz sunumları ile standart Alman tiyatro takvimlerine uyumlu mevsimsel bir programlama takvimi korumaktadır. Belirli performans tarihleri ve saatleri prodüksiyona göre değişmektedir. Operatör tarafından onaylanmış saatler inceleme beklemede kaydedilmemiştir. Ziyaretçiler mevcut takvim için tiyatronun resmi iletişim kaynakları veya yetkili bilet satış platformlarını danışmalıdırlar. Yoğun talep, ünlü yönetmenlerin öncülleri ve prodüksiyonlarına eşlik etmektedir. Berlin iklimi soğuk kışlar ve ılık yazları sunmaktadır; kapalı tiyatro katılımı yıl boyunca rahat kalmaktadır. Aranan performanslar için önceden rezervasyon akılcı olmuştur.

2026-08-26 kontrol edildi

Biletler

Berliner Ensemble prodüksiyonları için bilet alımı tiyatronun gişesi ve yetkili satış kanalları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Fiyatlandırma yapıları genel olarak koltuk konumu ve performans türünü yansıtan katmanlı kategorileri ile Alman tiyatro kurallarını takip etmektedir. İşaretli ziyaretçi grupları için indirim oranları uygulanabilmektedir. Operatör tarafından onaylanmış fiyatlar inceleme beklemede kaydedilmemiştir. Çevrimiçi rezervasyon imkanları tipik olarak önceden satın almalar için kullanılabilmektedir. Aynı gün biletleri daha az abone edilen performanslar için elde edilebilmektedir. Grup rezervasyonları ve abonelik paketleri düzenli katılımcılar için seçenekleri temsil etmektedir. Ödeme yöntemleri ve belirli şartlar resmi kaynaklar ile doğrudan doğrulama gerektirmektedir.

2026-08-26 kontrol edildi

Oraya varmak

Berliner Ensemble, Bertolt-Brecht-Platz 1 adresinde yer almakta olup Berlin'in Mitte bölgesinin merkezinde konumlandırılmıştır. Toplu taşıma erişilebilirliği mükemmeldir. S-Bahn, U-Bahn ve bölgesel tren hatlarına hizmet veren Friedrichstraße istasyonu yürüyüş mesafesindedir. Bitişik caddelerde birçok otobüs rotası bulunmaktadır. Konum, Unter den Linden ve Spree nehri gibi önemli yakındaki anıtlardan yaya yaklaşımına izin vermektedir. Bisikletçiler merkezi Berlin'e özgü altyapı bulmaktadırlar. Özel araç erişimi şehir merkezi trafik düzenleri ve otopark kısıtlamaları tarafından sınırlandırılmıştır. Ziyaretçiler şehir yürüyüş koşullarını öngörmeli ve taşıma merkezlerinden yeterli transfer süresi ayırmalıdır.

2026-08-26 kontrol edildi

Nelere dikkat edilmeli

Ziyaretçiler performans dilini doğrulamalı, çünkü Almanca performanslar baskındır ve altyazı uygulamaları değişmektedir. Geç gelen kabul politikaları giriş erişimini belirlenmiş aralıklara sınırlandırabilmektedir. Performans sırasında fotoğrafçılık ve kayıt yasaklanmıştır. Tiyatro, sessiz mobil cihazlar da dahil olmak üzere geleneksel davranışsal beklentileri korumaktadır. Çanta boyutu kısıtlamaları uygulanabilmektedir. Erişilebilirlik kolaylıkları resmi kanallar aracılığıyla önceden düzenlenmeyi gerektirmektedir. Çevredeki Friedrichstraße bölgesi tipik şehir yaya trafiği ve ara sıra gösterileri yaşamaktadır. Ziyaretçiler belgeleri fırsatçı hırsızlığa karşı güvence altına almalıdırlar. Performans iptalleri veya oyuncu değişiklikleri, seyrek olmasına rağmen, koşullu planlama gerektiren olasılıkları temsil etmektedir.

2026-08-26 kontrol edildi

Fotoğrafçılık

Berliner Ensemble'deki fotoğrafçılık politikaları standart Alman tiyatro protokollerini takip etmektedir. Performans sırasında iç fotoğrafçılık kesintiye uğramayı önlemek ve fikri mülkiyeti korumak için kesinlikle yasaklanmıştır. Foyer ve dış fotoğrafçılık personel yönlendirmesine tabi olarak izin verilebilmektedir. Binanın cephesi ve plaza ortamı kısıtlama olmaksızın dış fotoğrafçılık fırsatları sunmaktadır. Deneyimlerini belgelemek isteyen ziyaretçiler fotoğrafçılığı performans öncesi ve sonrası aralıklarda belirlenmiş alanlara sınırlandırmalıdırlar. Profesyonel veya ticari fotoğrafçılık açık kurum yetkilendirmesi gerektirmektedir. Sanat yönetmeni ve performans göstericilerine karşı saygı tüm görüntü yakalama davranışını yönetmelidir. Sosyal medya paylaşımı bu sınırları gözlemlemeli.

2026-08-26 kontrol edildi

Sık sorulan sorular

Berliner Ensemble'inin Berlin'deki Berliner Ensemble için tarihsel önemi nedir?

Berliner Ensemble, 1949 yılında Bertolt Brecht ve Helene Weigel tarafından kurulmuştur. Alijenasyon efekti ve siyasi açıdan angaje dramatik uygulama da dahil olmak üzere Brecht'in destansı tiyatro teorilerinin birincil aracı haline gelmiştir.

Berliner Ensemble binası Berlin'deki Berliner Ensemble için halk turları için açık mıdır?

Halk turizm erişimi kaydedilmemiştir. Mekan, birincil olarak çalışan bir tiyatro olarak işlev görmektedir. Ziyaretçiler tipik olarak performans katılımı aracılığıyla binaya erişmektedir.

Berlin'deki Berliner Ensemble için Berliner Ensemble'deki performanslar İngilizce midir?

Üretimin çoğunluğu Almanca dilinde sunulmaktadır. Belirli performanslar için İngilizce altyazı kullanılabilirliği kaydedilmemiştir ve resmi kaynaklar ile doğrudan doğrulama gerektirmektedir.

Berlin'deki Berliner Ensemble için Berliner Ensemble oyuncularının kalıcı bir ensemblesi korumakta mıdır?

Tiyatro, tarihsel olarak ensemble ilkeleriyle çalışmış olmasına rağmen, belirli mevcut oyuncu yapıları kaydedilmemiştir ve örgütsel gelişime tabidır.

Berlin'deki Berliner Ensemble için Berliner Ensemble'de yemek tesisleri var mı?

Mekan içindeki adanmış restoran tesisleri kaydedilmemiştir. Merkezi Mitte konumu, yürüyüş mesafesi içinde çok sayıda harici yemek seçenekleri sağlamaktadır.

Berlin'deki Berliner Ensemble için ziyaretçiler Brecht ile ilgili arşiv materyallerine sahada erişebilir mi?

Tiyatro binasında adanmış halka açık arşiv erişimi kaydedilmemiştir. Bertolt Brecht Arşivi, Berlin'de ayrı bir kurum olarak çalışmaktadır.

Nerede

Yakın çevre

Yürüyerek 10 dk içinde
  • Friedrichstadt-Palast 1 saat
    4 dk yürüyüş

    Friedrichstadt-Palast

    • Mutlaka görülmeli · Miras alanı
    • Sanat ve kültür mekanı
  • Komische Oper Berlin 1 saat
    10 dk yürüyüş

    Komische Oper Berlin

    • Mutlaka görülmeli · Miras alanı
    • Sanat ve kültür mekanı
  • Berlin Gümrük Duvarı 45 dk
    10 dk yürüyüş

    Berlin Gümrük Duvarı

    • Mutlaka görülmeli · Miras alanı
    • Tarihi anıt

Son güncelleme:

Kaynak: OpenStreetMap katkıda bulunanları, Wikidata ·